ბუნებისმეტყველების გაკვეთილის გეგმა ისტ-ის გამოყენებით


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა შაინიძე


საგანი: ბუნებისმეტყველება


კლასი:I V



თარიღი: 3. 06 .2019  წელი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 7


სპეციალური საჭიროების მქონე: 0

თემა:ძუძუმწოვრების სასიცოცხლო ციკლი


დრო: 45 წუთი

გაკვეთილის მიზანი:-
მოსწავლეებმა შეძლონ ძუძუმწოვრების სასიცოცხლო ციკლის ეტაპების ამოცნობა,  მასთან დაკავშირებული ცვლილებების  აღწერა, დაკვირვების შედეგების წერილობით წარმოდგენა.

 ეროვნული სასწავლო გეგმის  სტანდარტი: 
მიმართულება:ცოცხალი სამყარო

ბუნ. IV.3.მოსწავლემ უნდა შეძლოს სხვადასხვა ორგანიზმის სასიცოცხლო ციკლების შედარება  

მიმართულება:კითხვა
. ბუნ .I V. 3.  მოსწავლე ამოიცნობს ცხოველების სასიცოცხლო ციკლის ძირითად ეტაპებს (დაბადებას, ზრდაგანვითარებას,  გამრავლებას)

ბუნ. I V. 3.  მოსწავლე აკვირდება ორგანიზმების სასიცოცხლო ცი-კლებს სხვადასხვა სტადიაზე.

მიმართულება:წერა

ბუნ . IV.3. პოულობს  მსგავსება-განსხვავებას სხვადასხვა ცხოველის (მაგ. ძაღლი, მერცხალი,ბაყაყი პეპელა) სასიცოცხლო ციკლებს  შორის





 საჭირო წინარე ცოდნა  და უნარ -ჩვევები:
იციან მცენარეების, ამფიბიებისა და   ქვეწარმავლების  სასიცოცხლო ციკლი.
შეუძლიათ  განასხვავონ ხერხემლიანი და უხერხემლო ცხოველები ერთმანეთისგან.

სასწავლო მასალა და რესურსები: კომპიუტერი ,ინტერნეტი, პროექტორი, დაფის მაგნიტები,
წიგნი , რვეული. დაფა ,ცარცი,  ფორმატები.


აქტივობა 1.  (12წთ)წინარე ცოდნის შემოწმება;
გაკვეთილის დაწყებამდე მასწავლებელი კლასს აცნობს ახალი გაკვეთილის თემას და მიზანს .მოსწავლეებს წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად ვაჩვენებ ბაყაყის სასიცოცხლო ციკკლს და ამ ვიდეოს ირგვლივ ვსვამ კითხვებსhttps://www.youtube.com/watch?v=Gfn6iLdMICs


აქტივობა 3(12 წთ)ახალი მასალის ახსნა: ფორმატზე დახატული მაქვს ძაღლის სასიცოცხლო ციკლი და ამის მიხედვით მოსწავლეებს ვუხსნი ძუძუმწოვრების სასიცოცხლო ციკლს, ვესაუბრები ძუძუმწოვრების ზრდა- განვითარებაზე, კვრებასა და ნა.
შიერების სახელებზე
აქტივობა 4( 6წთ)ახალი ცოდნის პრაქტაკაში გამოყენება:
მის გასაგებად თუ როგორ გაიგეს მოსწავლეებმა ახალი მასა;ლა ვაძლევ learning-ში შესრულებულ დავალებას, ,,დაალაგე ძუძუმწოვრების სასიცოცხლო ციკლის ეტაპები თანმიმდევრულად“https://learningapps.org/display?v=pjoh6ovej19
აქტივობა 4( 13წთ) ჯგუფური სამუშაო
მოსწავლეებს ვაჯგუფებ 2 ჯგუფად და ვაზლევ ლერნინგში შესრულებულ დავალებას შეავსე კროსვორდი ძუძუმწოვრების ნაშიერების სახელებით.


აქტივობა 5(2წთ)შეჯამება

E
საშინაო დავალება:  მოსწავლის წიგნში 1, 2 კითხვაზე პასუხი  გვ.37

მოსწავლეთა შეფასება : მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი  კომენტარით  წინასწარ შემუშავებული შეფასების კრიტერიუმებით.




                                           





მოსწავლეთა შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
ძალიან კარგია
კარგია
საშუალოა
საჭიროებს გაუმჯობესებას
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას.
ყოველთვის მონაწილ ეობს.
ხშირად მონაწილეობს
გაომჯობესებ ბა იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილე ობს.
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებ ენობრივ გამომსახველო- ბით საშუალე- ბებს.
გამართულ ად მეტყველებ და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატ იკულ კონ სტრუქცი-ებს.
 იცავს მართ ლმეტყველე ბის ელემენ ტარულ წესე ბს მეტნაკლ ებად გამარ თულად საუ ბრობს.
არ ივავს მარ თლმეტყველე ბის ელემენტა რულ წესებს.
საკუთარი  აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის და მაჯერებლად და არგუმენტირებულ ად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთ ებს საკუთ არ მოსაზრ რებას.
ხშირად ახე რხებს საკუ თარი აზრის დასაბუთე ბას.
უჭირს გამარ თული საუბა რი, ხშირად  ვერ ასაბუთე ბს საკუთარ აზრს.
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირე ბას.
უსმენს სხვებს და  საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მო სმენილზე დაყრდნობით კორექტულია და ამჟღავნებს ხსვი სი აზრის მიმართ პატივისცემას.
უსმენს სხვ ებს და საკ უთარ მოსა ზრებას გამ ოთქვამს მოსმენლ ზე დაყრდ ნობით.
უსმენს სხვე ბს და აცდის საუბრის და სრულებას.
არ უსმენს სხ ვებს, არ აცდის საუბრ ის დასრულე ბას.





Comments

Popular Posts