ქართული ენის გაკვეთილის გეგმა ისტ-ს გამოყენებით


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა შაინიძე


საგანი: მშობლიური ენა და ლიტერატურა


კლასი: IV



თარიღი: 27 . 05 .2019  წელი

მოსწავლეთა რაოდენობა:7


სპეციალური საჭიროების მქონე: 0

არსებითი სახელი : კუმშვა


დრო: 45 წუთი

გაკვეთილის მიზანი:-
მოსწავლეებმა შეძლონ მართებულად დაალაგონ ბრუნვის ფორმები.შეადარონ სიტყვები მორფოლოგიური აგებულების მიხედვით და გამოიყენონ პრაქტიკაში.მოსწავლეებს შეუქმნას აუცილებელი ბაზა მშობლიური ენის გრამატიკის დასაუფლე- ბლად.

 ეროვნული სასწავლო გეგმის  სტანდარტი: 
მიმართულება:ზეპირმეტყველება

ქართ . IV. 3. მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გრამატიკული ფორმების  აღქმა და მართებულად გამოყენება შესაბამის სამეტყველო სიტუაციებში.

მიმართულება:კითხვა
. ქართ.   IV. 6.  მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ხმამაღალი კითხვის საწყისი ქართ.

ქართ.   IV\. 10.  მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ხასიათის ტექსტის სტრუქტურული და ენობრივი თავისებურებების ამოცნობა.

მიმართულება:წერა

ქართ. IV. 15.  მოსწავლეს შეუძლია გრამატიკული წესების მართებულად გამოყენება და მართლწერის ნორმების დაცვა.




 საჭირო წინარე ცოდნა  და უნარ -ჩვევები:
იცის რა არის არსებითი სახელი .
შეუძლია არსებითი სახელების ჯგუფებად დაყოფა

სასწავლო მასალა და რესურსები: კომპიუტერი ,ინტერნეტი, პროექტორი, დაფის მაგნიტები,
წიგნი , რვეული. დაფა ,ცარცი, ფორმატები


აქტივობა 1.  (12წთ)წინარე ცოდნის შემოწმება;
გაკვეთილის დაწყებამდე მასწავლებელი კლასს აცნობს ახალი გაკვეთილის თემას და მიზანს .

კითხვა პასუხის რეჟიმში გავიხსენებთ არსებითი სახელის რაობას.
აქტივობა 2. (7 წთ) ინდივიდუალური მუშაობა

  პროექტორით ვაჩვენებ   არსებით სახელებს რომელიც წარმოდგენილია ვორდის ფაილში და თან ერთვის გაკვეთილის გეგმას, ვთხოვ მოსწავლეებს  დააჯგუფონ ეს სახელები შესაბამის ჯგუფებთან,რომელიც უნდა  ჩაწერონ წინასწარ გამზადებულ  სქემაში.



აქტივობა 3(12 წთ)ახალი მასალის ახსნა:ვიხსენებთ არსებით სახელებს  ფუძეთა დაბოლოების მიხედვით  და ვასახელებთ რამოდენიმე არსებით სახელს დაფაზე ვაბრუნებთ კუმშვად,( „წყალი“),არსებით   სახელებს. თან მივაწვდი წესებს( სიტყვის ფუძიდან ხმოვნის ამოვარდნას კუმშვა ეწოდება.კუმშვა ხდება არ,ალ,ამ,ერ,ემ,ენ,ფუძედაბოლოებულ სიტყვებში, მოსწავლეებთან ერთად ვაბრუნებ თითო სიტყვას თითო მარცვალზე,
  პროექტორით ვაჩვენებ   არსებით სახელებსრომელიც წარმოდგენილია ვორდის ფაილში და თან ერთვის
აქტივობა 4 ( 10წთ)ახალი ცოდნის პრაქტაკაში გამოყენება:
ორთოგრაფიული შეცდომების პოვნა. მოსწავლეებს ვთავაზობ learning-ში ჩემს მიერ წინასწარ შესრულებულ დავალებას სადაც მოსწავლეებმა უნდა მონიშნონ  სწორი პასუხები
.
აქტივობა 5(4წთ)შეჯამება






საშინაო დავალება:

მოსწავლეთა შეფასება : განმავითარებელი კომენტარი.





                                               მოსწავლეთა შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
ძალიან კარგია
კარგია
საშუალოა
საჭიროებს გაუმჯობესებას
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას.
ყოველთვის მონაწილ ეობს.
ხშირად მონაწილეობს
გაომჯობესებ ბა იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილე ობს.
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებ ენობრივ გამომსახველო- ბით საშუალე- ბებს.
გამართულ ად მეტყველებ და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატ იკულ კონ სტრუქცი-ებს.
 იცავს მართ ლმეტყველე ბის ელემენ ტარულ წესე ბს მეტნაკლ ებად გამარ თულად საუ ბრობს.
არ ივავს მარ თლმეტყველე ბის ელემენტა რულ წესებს.
საკუთარი  აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის და მაჯერებლად და არგუმენტირებულ ად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთ ებს საკუთ არ მოსაზრ რებას.
ხშირად ახე რხებს საკუ თარი აზრის დასაბუთე ბას.
უჭირს გამარ თული საუბა რი, ხშირად  ვერ ასაბუთე ბს საკუთარ აზრს.
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირე ბას.
უსმენს სხვებს და  საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მო სმენილზე დაყრდნობით კორექტულია და ამჟღავნებს ხსვი სი აზრის მიმართ პატივისცემას.
უსმენს სხვ ებს და საკ უთარ მოსა ზრებას გამ ოთქვამს მოსმენლ ზე დაყრდ ნობით.
უსმენს სხვე ბს და აცდის საუბრის და სრულებას.
არ უსმენს სხ ვებს, არ აცდის საუბრ ის დასრულე ბას.







                                  


Comments

Popular Posts